Antalya Kalorifer Böceği İlaçlama

Kalorifer Böceği (Alman Hamam Böceği) İlaçlaması

Kalorifer Böceği olarak bilinen Alman hamam böceği (Blattella germanica), tipik olarak yaklaşık 1,1 ila 1,6 cm (0,43 ila 0,63 inç) uzunluğunda küçük bir hamam böceği türüdür. Renk olarak ten renginden neredeyse siyaha kadar renkleri değişir. Ve pronotum üzerinde başın arkasından kanatların dibine kadar ön-arka uzanan iki koyu, kabaca paralel çizgiye sahiptir.

Blattella germanica’nın kanatları olmasına rağmen, rahatsız edildiğinde süzülmesine rağmen zar zor uçabilir. Yerli zararlı olan az sayıdaki hamamböceği türü arasında, muhtemelen en yaygın sorun yaratan örnektir. Asya hamam böceği ile çok yakından ilgilidir ve sıradan gözlemci için ikisi neredeyse aynı görünür ve birbirleriyle karıştırılabilir. Ancak Asya hamam böceği ışığa çekilir ve güve gibi uçabilirken, Alman hamam böceği bunu yapamaz.

Biyoloji ve zararlı durumu

Kalorifer böceği (Alman hamam böceği) insan binalarında yaygın olarak görülür. Ancak özellikle restoranlar, gıda işleme tesisleri, oteller ve huzurevleri gibi kurumsal kuruluşlarla ilişkilidir. Soğuk iklimlerde, şiddetli soğuğa dayanamadıkları için yalnızca insan konutlarının yakınında meydana gelirler. Kısa bir süre sonra dışarıda kendi başlarına ölecekler olsalar da, Kalorifer böceğinin (Alman hamam böceği), Alert, Nunavut kadar kuzeydeki insan binalarının inquilines (“kiracıları”) olduğu bulunmuştur. Benzer şekilde, güney Patagonya kadar güneyde de bulunmuşlardır.

Daha önce Avrupa’nın bir yerlisi olduğu düşünülen Alman hamam böceğinin daha sonra Kuzeydoğu Afrika’daki Etiyopya bölgesinden ortaya çıktığı düşünülüyordu. Ancak daha yeni kanıtlar aslında Güneydoğu Asya’da ortaya çıktığını gösteriyor. Meselenin gerçeği ne olursa olsun, hamam böceğinin soğuğa duyarlılığı, kökenini bu kadar sıcak iklimlerden yansıtıyor olabilir. Ve eski zamanlardan beri evde bir zararlı olarak yayılması, tesadüfi insan taşımacılığı ve barınmasından kaynaklanmıştır. Tür şu anda dağıtım açısından kozmopolittir. Antarktika hariç tüm kıtalarda ve birçok büyük adada bir ev zararlısı olarak ortaya çıkar. Buna göre pek çok bölgenin kültürlerinde çeşitli isimler verilmiştir.

Gece dahi olmasına rağmen, Alman hamam böceği, özellikle nüfus kalabalıksa veya rahatsız olmuşsa, gün geçtikçe ortaya çıkar. Bununla birlikte, görülmeler en çok akşam vakti, hava karardıktan sonra ıssız bir odaya, bir çöpçü gibi çöplerini attığı bir odada aniden ışık açıldığında görülür. Tür, heyecanlandığında veya korktuğunda hoş olmayan bir koku yayar.

Diyet

Alman hamamböcekleri her yerde yaşayan çöpçülerdir. Özellikle etler, nişastalar, şekerler ve yağlı yiyeceklerden etkilenirler. Yiyecek kıtlığı söz konusu olduğunda, sabun, tutkal ve diş macunu gibi ev eşyalarını yiyebilirler. Kıtlık koşullarında, birbirlerinin kanatlarını ve bacaklarını çiğneyerek yamyamlık yaparlar. Alman hamam böceği, Acanthocephalan paraziti Moniliformis kalahariensis’in bir ara konağıdır.

Üreme

Alman hamam böceği, diğer yerleşik hamam böceklerinden daha hızlı çoğalır, yaklaşık 50-60 günde yumurtadan üreyen yetişkine dönüşür. Dişi bir Alman hamam böceği döllendikten sonra karnında bir ooteka (yumurta kesesi) geliştirir. Karın, yumurtaları geliştikçe, ootecanın yarı saydam ucu karnının ucundan dışarı çıkmaya başlayana kadar şişer ve bu zamana kadar içindeki yumurtalar, yaklaşık 7-8 mm uzunluğunda, 16 dilimle tam boyuttadır. Ooteka, ilk başta yarı saydam, kısa süre sonra beyazlaşır ve birkaç saat içinde pembeye döner. Yaklaşık 48 saat sonra kestane kabuğunun koyu kırmızı-kahverengisine ulaşana kadar aşamalı olarak koyulaşır.

Ooteka, nimflerin ortaya çıktığı hat boyunca omurgaya benzer bir çıkıntıya sahiptir ve olgunlaşmasını tamamlarken bu kenara doğru hafifçe kıvrılır. Nimflerin küçük bir yüzdesi, ooteka hala dişiye bağlıyken yumurtadan çıkabilir, ancak çoğunluğu dişinin vücudundan ayrıldıktan yaklaşık 24 saat sonra ortaya çıkar. Yeni yumurtadan çıkan 3 mm uzunluğundaki siyah nimfler daha sonra cinsel olarak olgunlaşmadan önce altı veya yedi dönem boyunca ilerler. Ancak nimf süreci Alman hamam böceği için o kadar tehlikeli bir süreçtir ki, neredeyse yarısı yetişkinliğe ulaşmadan doğal nedenlerden ölür. Tüy dökülmüş deriler ve ölü nimfler kısa süre sonra, tüy dökme sırasında mevcut olan canlı nimfler tarafından yenir.

Kalorifer Böceği (Alman Hamam Böceği) Haşere Kontrolü

Alman hamam böceği, binalarda ekolojik bir niş oluşturmada çok başarılıdır ve birçok haşere kontrol önlemlerine karşı dayanıklıdır. Sebepler şunları içerir:

  • Bir insan yaşam alanında doğal avcıların eksikliği
  • Verimli üreme
  • Kısa üreme döngüsü
  • Çok küçük sığınaklarda saklanma yeteneği
  • Stres anında yumurta kesesini hızlıca bırakabilme
  • Birkaç hafta içinde elde edilen cinsel olgunluğa ulaşma
  • Ve bazı kimyasal pestisitlere adaptasyon ve direnç

Kalorifer böcekleri (Alman hamam böcekleri) thigmotaktiktir, yani sınırlı alanları tercih ederler ve diğer haşere türlerine kıyasla küçüktürler. Bu yüzden gözden kaçması kolay küçük çatlaklar ve yarıklar içinde saklanabilirler. Böylece insanları ve onların yok etme çabalarından kaçarlar. Tersine, tecrübeli haşere kontrolörü, yemler veya sprey yüzeyleri yerleştirmenin karlı olması muhtemel olduğu çatlaklar ve yarıklar için uyanıktır.

Etkili olabilmeleri için, kontrol önlemleri kapsamlı, sürdürülebilir ve sistematik olmalıdır; Sadece birkaç yumurtanın hayatta kalması dahi birkaç nesil içinde neredeyse yok edilmiş bir haşere popülasyonunu yeniden oluşturmak için oldukça yeterlidir ve çevredeki popülasyonlardan yeniden kolonizasyon da genellikle çok hızlıdır.

Kalorifer Böceklerinin (Alman hamam böceklerinin) kontrol edilmesindeki bir başka sorun da, popülasyon davranışlarının doğasıdır. Sosyal olmamalarına ve herhangi bir organize anne bakımı uygulamamalarına rağmen, dişiler kuluçka sırasında diğer hamamböceği türlerinin çoğunun yaptığı gibi düşürmek yerine, kuluçka sırasında yumurtadan çıkmadan hemen öncesine kadar 18-50 yumurta (ortalama yaklaşık 32) taşır.

Bu, yumurtaları belirli avlanma sınıflarından korur. Daha sonra, yumurtadan çıktıktan sonra, nimfler büyük ölçüde yetişkinlerden gelen dışkı ve tüyleri tüketerek hayatta kalırlar. Böylece kendi iç mikrobiyal popülasyonlarını oluştururlar ve böcek öldürücü yüzey işlemlerinin ve yemlerin çoğuyla temastan kaçınırlar. Etkili bir kontrol, küflenmeyi önleyerek hareket eden ve böylece yıldızlardaki çeşitli oluşumların olgunlaşmasını önleyen böcek büyüme düzenleyicileridir (hidropren, metopren vb.). Süpürgelikleri ve boruların etrafını doldurmak, yetişkinlerin bir bina içindeki bir daireden diğerine seyahat etmesini engelleyebilir.

Kalorifer böcekleri stres durumuna göre çok hızlı tepki verebilen böceklerdir. Bu noktada anlatmak istediğimiz öldürmeye çalıştığınızda bu bir dişi ise yumurta kesesinden hızlıca kurtulur. Böylece hamam böceği ailesi bir üyesini kaybetse de yaklaşık 50 üyesi doğmaya hazır bir şekilde insan yaşam alanı içinde tekrar bir üreme döngüsüne başlayacaktır. Stres sokmadan böceği öldürmek bu sebeple önemli bir bilgi olmuştur. Zehirli yemler bu sebeple etkili bir böcek ilaçlama ve pest kontrol yöntemi olarak kabul edilir. Zehiri yiyen böcek yuvasına gittikten sonra yavaş bir şekilde ölür. Doğası gereği yam yam bir tabiata sahip kalorifer böcekleri, ölen üyeyi yiyerek havyandaki bu zehri de yemiş olurlar. Yani zehirli yemler birden fazla böceği öldürmek için ideal bir yoldur.

Fakat bilinmesi gereken bir adaptasyon ise kalorifer böceklerinin son yıllarda etkili kontrolünü sağlayan yemlere karşıda bir tür geliştirmiş olduğudur. Zehirli şeker yemlerinin haşere kontrolünün uyarlanabilir bir sonucu olarak, glikoza dahi tatsız bir şeymiş hatta acıymış gibi tepki veren ve bu yemleri yemeyen bir Alman hamam böceği türü ortaya çıktı.

Yemlerin ekonomik ve etkili bir kontrol aracı olduğu göz önüne alındığında, kontrollerine engel teşkil eden tatlandırılmış yemleri yemeyi reddederler. Aynı zamanda uyarlanabilir seçilimin dramatik bir örneğidir; zehirli tatlı yemlerin yokluğunda şekerlere olan ilgi büyümeyi, enerjiyi ve üremeyi güçlü bir şekilde destekler. Şekerden etkilenmeyen hamam böceklerinin büyümesi ve çoğalması daha uzun zaman alırken, zehirli şekerli yemlerin varlığında şekerden kaçınma üremeyi teşvik eder.

Kalorifer Böceği (Alman hamam böceğinin) genomu Şubat 2018’de Nature Ecology and Evolution’da yayınlandı. Nispeten büyük genom (2.0 Gb), çok yüksek sayıda proteini barındırır; bunların en önemlisi, iyonotropik reseptörler adı verilen bir grup kemoreseptör özellikle çoktur. Bu kemoreseptörler muhtemelen Alman hamam böceğinin toksinler, yiyecekler, patojenler ve feromonlardan geniş bir kimyasal ipucu yelpazesini tespit etmesine izin verir.

Kalorifer böceği ilaçlama ve kalorifer böceği mücadelesinin neden zorlu olduğunu yukarıda yazan bilgilerden net olarak anlayabilirsiniz. Birçok etmenin bilinip pek çok farklı uygulamanın yapılması ile kesin etkili sonuç elde edilebilen biri olarak kalorifer böceği ilaçlama her böcek ilaçlama firmasının başarı ile yaptığı bir iş değildir. Basit olarak eğer her böcek ilaçlama firması başarılı olsa idi isimi apartmanlarda artık neredeyse kullanmadığımız bir terim olan kalorifer kelimesine ait bir böcek türünden hala bu derece yoğun bahsetmezdik.

Yanlış uygulamalar, bilinçsiz ilaç kullanımı, özellikle sprey ilaçlar ile gördüğümüz anda bu böcekleri öldürmeye çalışmamız onların hiç bir zaman evimizin ve işyerimizin bir parçası olmalarına engel olmadı. O zaman artık İyon gibi uzman personelleri olan firmalardan destek alma zamanıdır. Kalorifer böceği ilaçlamasında yaptığımız uygulamalar ve kullandığımız insan ve evcil hayvan sağlığına zararsız ilaçlar ile böcek sorununuzu çözmeye geliyoruz. Bize iletişim kanallarımızdan ulaşabilirsiniz.